Projekt „CzechPolar – České polární stanice: stavba a operační náklady“ (2010-2015) je finančně podpořen grantem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (MŠMT).

PODPORA - VEŘEJNÝ SEKTOR

 

     MSMT_logotyp_text_RGB_cz     MU     znak_PrF

logo skm 

PODPORA - SOUKROMÝ SEKTOR

Solek _logo _claim _RGB

Logo _Sonnentor

 

Logo BIOLINIE_zluta

   Hannah_Logo 

logo_tilak
 

 KA_logo_red_pos


Madeta11082600b

 

physioLogo

 

 Hamé_premium


                            VSDK

  

PROČ PODPOROVAT ČESKÉ POLÁRNÍ VÝZKUMY?

Česká polární věda a stanice Johanna Gregora Mendela patří již neodmyslitelně dohromady. Od počátku výzkumů na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě v roce 2004 se stává tato oblast stále významnější a v neposlední řadě i populárnější. S vyšší mírou obecného povědomí se ovšem častěji lidé ptají:

„Proč bychom měli mít nějakou stanici na druhé straně světa?
A kolik nás ta legrace vůbec stojí?“

V době ohrožení globálního klimatu je doslova povinností každého civilizovaného státu, aby svým vědcům umožnil práci na rozpoznání jeho příčin a budoucích následků. Antarktida se může zdát příliš vzdálená, aby mělo její poznání přímý význam pro obyvatele České republiky, ale není to pravda - ekosystém planety Země je jedinečná, křehká a velmi úzce provázaná soustava a čeští vědci si považují za privilegium, že mohou přispívat k jejímu poznání, čelit extrémním povětrnostním podmínkám a přinášet díky tomu poznatky, které mohou být využity pro objasnění současných světových hrozeb a záhad. Mimo to by byl asi čtenář překvapen - roční provoz české stanice včetně cesty vědců nestojí zase tak mnoho: je to asi jako běžná oprava 100 metrů obyčejné silnice.

Přes to ani v dnešní době není snadné podporu získat: projekty polárních vědců soutěží o finanční prostředky proti „domácím“ výzkumům, které nejsou zatíženy vyššími cestovními náklady. Je proto třeba šetřit jinde - českým výzkumům v Antarktidě proto můžou pomoci i nepeněžité dary: trvanlivé potraviny, odolné oblečení, dobré terénní vybavení, nebo třeba kredit do satelitních telefonů...

VIDĚLI BYSTE ZDE RÁDI TAKÉ LOGO VAŠÍ SPOLEČNOSTI?

Zajímají Vás české polární výzkumy? Chtěli byste je také podpořit? Srdečně Vás zveme ke spojení jména Vaší společnosti s českými polárními výzkumy a naší vědeckou stanicí v Antarktidě!

Obraťte se na správce stanice JGM, kontakt: kapler@sci.muni.cz


nahoru